אנחנו במצב חירום! משבר האקלים מתרחש במהירות רבה, הרבה יותר ממה שחששנו. כל התחזיות הקודרות ביותר שלנו מתחילות להתממש. אין ולא מקום אחד על פני כדור הארץ שחסין מפני ההשלכות ההרסניות של שינויי האקלים. החל משינויים קיצוניים בטמפרטורות, אסונות טבע, מחסור במזון ומים, הקרחונים נמסים, מפלס הים עולה, הרס שוניות האלמוגים, היערות בוערים ועל כל אלו אפשר להוסיף את הבעיות הכלכליות, הסכסוכים בין מדינות והטרור שמרים את ראשו. אין ספק שלא ניתן להמשיך בדרך בה אנו פועלים. שינוי ייאלץ להתרחש וככל שהמשבר קיצוני יותר כך השינוי ייאלץ להיות קיצוני אף יותר.

שריפת יערות

ארבע השנים האחרונות היו החמות ביותר שנמדדו. הטמפרטורות עשויות לעלות עד לשלוש מעלות צלזיוס עד שנת 2100 ולגרום למערכות האקולוגיות שלנו נזק בלתי הפיך. הקרחונים ושכבות הקרח שנמסים בקטבים גורמים לעלייה במפלס הים מה שמציב כמעט שני שלישים מערי העולם בסכנת הצפה. ערים שלמות עלולות למצוא את עצמן מתחת לפני המים. כמעט 40% מאוכלוסיית העולם חייה בטווח של 100 ק"מ מהחוף. המשמעות היא שכמעט ממחצית אוכלוסיית העולם תעקר מביתה ותאלץ לעבור לפנים היבשת מה שיגרום לצפיפות גוברת.

עליית מפלס המים, מעבר לכך שהיא גורמת להצפות של ערים שלמות היא גם גורמת לאיבוד שטחי קרקע מה שאומר שכמות הפחמן שכדור הארץ מסוגל להכיל יורדת אבל הכמות שהפחמן שהאנושות מייצרת רק עולה ועולה. איבוד קרקע מוביל גם לבעיות המשפיעות על המזון והמים. ביטחון המזון יורד ככל שהשטחים נעלמים וכמובן שלטמפרטורות הקיצוניות יש השפעה הרסנית על הגידולים החקלאיים.

מאז ומעולם היו אסונות טבע שפקדו את כדור הארץ. ההבדל היחיד הוא שהיום התדירות שלהם הפכה תכופה ואינטנסיבית ואף קיצונית יותר ויותר. אף יבשת על פני הכדור לא נותרה ללא פגע כאשר היא חווה אסון טבע כזה או אחר בין עם רעידות אדמה, גלי צונמי, טייפונים וסופות הוריקן, גלי חום, בערת יערות ועוד.

כיום, אנחנו במצב המתקדם ביותר של האנושות מבחינת יכולות טכנולוגיות. אמנם התחזיות מדברות על כך ששינוי האקלים יגיע למצב בלתי הפיך אבל עדיין לא מאוחר לבלום את המכה. האנושות תאלץ להידרש לשינויים מהותיים בכל ההבטים – גידול המזון, ניצול משאבי הקרקע, ייצור, כלכלה ומסחר. זה הזמן ללחוץ על הברקס ולחשב מסלול מחדש.