היום אתם יכולים לרכוש השכלה כמעט בכל מקום בעולם. לא מעט צעירים פנו לאקדמיה. גם שאלה מאיפה יממנו את התואר בהעדר עבודה. אבל אם חוזרים לבית של ההורים ולא יכולים לטוס לחו"ל ואם אקדמאים שרדו את המשבר הזה טוב יותר בינתיים אז למה לא לעשות תואר גם אם זה במגדר או פילוסופיה או כל מיני תחומים שכבר כמעט ונכחדו מהעולם בגלל חוסר התועלת שבהם. אם כבר החלטתם על לימודים ועל תואר ולא בהכרח על קורס מקצועי או משהו שיאפשר לכם להיכנס לעבודה בהקדם האפשרי במציאות שאין בה הרבה משרות ג'וניור כרגע, אז למה לא לנצל את העובדה שאפשר ללמוד קורסים בזום מאוניברסיטאות מובילות בחו"ל? ולא להסתפק רק במכללות או אוניברסיטאות בישראל.

נקודה חשובה נוספת היא בניית הנכסים הדיגיטלים שלכם – במציאות בה כולם יעשו עליכם גוגל לפני כל ראיון עבודה או שתצטרכו לשלוח פרט למסמך וורד בקורות חיים גם משהו שבניתם בעצמכם אז חשוב שתהיה לכם נוכחות דיגיטלית ברורה. בין אם תלכו על אתר אישי, לינקדין או פרופיל באתר מקצועי לתחום בו תרצו להשתלב. בעולם של היום חשוב מאוד לדעת לספר סיפורים וזה נכון גם לסיפור שלכם. אז מה הסיפור שלכם ואיך תספרו אותו? הן בדיבור והן ברשת.

נהלו את הקשרים האישים שלכם בצורה חכמה – את מי אתם מכירים ואיפה? מתי הפעם האחרונה בו יצרתם איתם קשר והזכרתם להם שאתם קיימים? האם הם יודעים מה למדתם או במה אתם עוסקים? האם הזכרתם להם פעם שתשמחו לעזרה בהשתלבות במקום כזה או אחר? אל תתביישו לבקש. אנשים בדרך כלל אוהבים לעזור אם הם יכולים ואם לא הם ירגישו מעט חייבים וזה יכול לעבוד בצורה טובה עבורכם. רוב ההפניות המוצלחות לעבודה הן על בסיס חבר מביא חבר ובשביל זה חשוב שיהיו לכם חברים במקומות הנכונים.

האם אתם מחפשים עבודה במקומות הנכונים? אם אתם מחפשים עבודה באותם מקומות כמו כולם אז סביר להניח שתתחרו על אותן משרות כמו כולם. אבל ייתכן וישנן משרות שוות יותר שפחות אנשים מתחרים עליהן בגלל שהם לא מודעים לקיומן. לכן חשוב שתעשו רשימה של האתרים המוצלחים יותר מבחינתכם לחיפוש עבודה ותעקבו אחרי האתרים האלה ברמה יומית או שבועית. לדוגמא אם אתם מחפשים עבודה בפתח תקווה אז חפשו באתרים שווים דרושים בפתח תקווה ואז אל תסתפקו בשליחת קורות חיים אלא לכו למקום פיזית ותציגו את עצמכם.