בריחת שתן בהגדרה היא תופעה שבה שתן דולף בטעות. זה עלול לקרות לכל אחד אך שכיח במיוחד בקרב מבוגרים ובעיקר נשים. ברוב המקרים לתופעה יש פתרון והחולה יכולה לקחת שליטה חזרה על שלפוחית השתן שלה. אז מה קורה בעצם בגוף שגורם לבעיות שליטה בשלפוחית השתן? הגוף אוגר שתן בשלפוחית השתן ובזמן מתן השתן שרירים סביב השלפוחית מתחזקים כדי לגרום לשתן לנוע מהשלפוחית אל מחוץ לגוף. בו זמנית, אותם שרירים, מרפים ומאפשרים לשתן לנוע. כאשר השרירים שסביב השלפוחית והקשורים במתן שתן אינם פועלים כראוי עלול לדלוף שתן. לרוב מדובר במצב בו השרירים מרפים ללא אזהרה ובעיתוי לא מתאים.

הסיבות כאמור הן מגוונות וביניהן אפשר למנות זיהומים בדרכי השתן, זיהום במערכות פנימיות, עצירות, שימוש בתרופות מסוימות שגורמות לתופעות לוואי לטווח קצר. אם הבעיה של בריחת השתן נמשכת לאורך זמן הדבר עלול לנבוע מאחד או יותר מהגורמים הבאים:
– שרירי שלפוחית שתן חלשים
– שרירי שלפוחית שתן פעילים מדי
– שרירי רצפת האגן חלשים
– נזק עצבי בשליטה בשלפוחית הנובע כתוצאה ממחלות שונות כגון סכרת, פרקינסון ועוד.
– אצל גברים יתכן ומדובר בחסימה בעקבות פרוסטטה מוגדלת
– מחלות הפוגעות בתנועה ומונעות מהחולה מלהגיע לשירותים בזמן.
– שינוי מקום באיברים הפנימיים של החולה שעלולים לגרום לשלפוחית השתן ולצינורית השתן לנוע ממקומן וכתוצאה מכך לפגוע בתפקוד שלהם.

אצל גברים רוב המקרים של בריחת שתן קשורים לבלוטת הפרוסטטה בין אם ישירות כדוגמת מחלת הפרוסטזיס (נפיחות כואבת בבלוטה המדוברת), פציעה או נזק שנגרם למערכת העצבים באזור השלפוחית על ידי פציעה או ניתוח וכאמור בלוטה מוגדלת שיכולה להמשיך ולגדול עם הזדקנות החולה. תופעה זו אינה שכיחה במקרים של בריחת שתן אצל נשים.

בכל מקרה כאשר סובלים מדליפת או בריחת שתן מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי, אמנם ניתן למצוא המון חומר על הנושא ברשת אך כל מקרה הוא פרטני וכדאי לערוך בדיקות מסוימות כדי לאתר בודאות את מקור הבעיה. חולים רבים מתחילים בתרגול שרירי רצפת האגן שאינם מועילים לפתור לחלוטין את הבעיה, רק כדי לגלות שהבעיה היא מבנית ולכן הבדיקות הכלליות והטיפול במקצועי הם הכרחיים.