בני האדם מסתובבים בעולם בהרגשה של בעלי בית, גם מי שקורא את השורות האלה ואפילו מי שכתב אותם חוטא בתחושה הזו ושווה להקדיש כמה מילים לשאלה הזו שמלווה את האדם פחות או יותר מאז שהוא הזדקף, (פיתח מיד כאבי גב) וגילה את האש. הכי פשוט יהיה להתחיל במשפט, שנשמע הרבה יותר טוב ביידיש, אבל עדיין שומר על הפואנטה בעברית, והוא אומר בפשטות: האדם עושה תוכניות והבורא צוחק עליו. אז בואו נקדיש מספר שניות למסר מהמשפט הזה.

קמתם בבוקר? כל הכבוד! כמובן צחצחתם שיניים ושטפתם פנים אבל באותו זמן עשיתם עוד משהו, באופן בלתי מודע: תכננתם את היום שלכם. נכון? ובסוף היום, כמה מתוך התכנון התממש? אז לגבי יום אחד, יש סבירות שקלעתם לא רע, זה קצת דומה לתחזית מזג האוויר שקולעת יפה מאוד ליום הבא, אבל למספר ימים קדימה התחזית כבר לא מדויקת ושנה קדימה יש רק ניחוש מושכל. יש דוגמאות בשפע מחיי היום יום, לצערנו בדרך כלל לכיוון שפחות טוב לנו. דוגמא מצערת מהימים האחרונים היא כל בעלי העסק והעובדים שתחום עבודתם הושפע על ידי וירוס הקורונה. כולם בוודאי תכננו עתיד טוב לעסק שלהם וכמו שהמשפט ביידיש אומר, הבורא "צוחק" עליהם.

תכונה נוספת של אלוהים היא שהפנייה אליו מתפרצת מבני אדם באופן טבעי ולא מבוקר במצבים שונים. למשל אוהד הקבוצה הלא כל כך טובה שקבוצתו הבקיעה הרגע את שער הניצחון במשחק החשוב של העונה יצעק "יש אלוהים!". גם במצבים אחרים שבהם האדם מופתע לטובה הרבה פעמים מתפרצת תודה והודיה לבורא עולם, כלומר שהפנייה הזו טבועה בנו.

לאורך ההיסטוריה אלוהים שימש כמפלט מחוסר הידע שלנו, קראו לזה "אלוהי ההפרשים". את כל התופעות שלא יכולנו להסביר, ועד לפני כ-200 שנה זה היה המצב לרוב התופעות סביבינו, יחסנו לאלוהים. החל מליקוי החמה, דרך הבצורת, זריחת ושקיעת השמש, בקיצור, הכל. היום אנחנו יודעים להסביר את כל התופעות האלה, אבל במקביל כל הזמן אנחנו מגלים תופעות חדשות ללא הסבר. אפילו איינשטין התלונן על המצב הזה וטען, לא ברור עד כמה ברצינות, שהבורא מרושע, לא פחות. המצב האמיתי הוא ככל הנראה שאנחנו לא מבינים את אלוהים, במידה ונצליח להבין מה הוא רוצה מבני האדם נוכל לתכנן תוכניות שיזכו לאישורו. שנצליח.